Wednesday, December 23, 2015

Meet our staff - NinaJak bys ses popsala 5 slovy?
Je těžké popisovat sám sebe, ale myslím si, že jsem otevřený člověk. Dále jsem hodně společenská, aktivní a snažím se být pozitivní. A samozřejmě doufám, že jsem i pracovitá :)
How would you describe yourself in five words?
It is difficult to describe yourself, but I think I am an upfront person. I like being with people, keeping myself active and trying to be positive. And I hope I am hardworking. :)

Jaká je Tvá pozice u Prague City Apartments? 
Má pozice je Recepční. Ale myslím, že mou náplní je mnohem více, protože v Prague City Apartments poskytujeme i služby Concierge. Staráme se tedy o hosty po celou dobu jejich pobytu a snažíme se, aby byli plně spokojeni a odjížděli s příjemným pocitem a hezkými vzpomínky na Prahu.
What's your position at Prague City Apartments?
My position is Receptionist. But I think my job is much more than that, because we provide Concierge services as well at Prague City Apartments. We take care about our guests during their whole stay and try to make them satisfied. And when they leave we want them to leave happy with nice memories of Prague. 

Jak obvykle probíhá Tvůj pracovní den? 
Můj obvyklý pracovní den vypadá takto: Začíná příchodem v 8 ráno do kanceláře. Nejprve si zjistím, co mě celý den čeká. Připravím si vše potřebné na příjezdy hostů. Poté se pustím do e-mailů. Okolo druhé hodiny  začínají  chek-iny a to mě zabaví až do konce směny, tedy do 20:00. Na mé práci mě pak baví především to, že PCA neposkytuje jen strohý check-in na recepci, ale hosty delegujeme do apartmánů.Jelikož jsou residence situovány  v samém historickém centru Prahy, ráda hostům ukazuji památky, či přímo ukazuji restaurace a kavárny a dávám jiná osobní doporučení, co je možné podniknout v Praze.Samozřejmě v celém průběhu vyřizuji požadavky a plním přání hostů. A to od bookování transferů na letiště či z letiště do apartmánů až po rezervování lístků do divadla, zařizování večeře....
How does your working day usually look like? 
My usual working day looks like this: It all starts at 8AM when I come to the office. Firstly, I find out what I can expect that day. I prepare everything necessary for the arrivals and then I check emails. Around 2PM the check-ins start which keeps me busy til the end of my shift which is 8PM. I like my work because we do not provide just plain check-in, but we delegate our guests to their apartments. All our residences are located in the historical centre of Prague so I like to show the sights to the guests or point out restaurants or cafes which we are passing by and give them personal recommendations what else to do in Prague. Of course, during this delegation I fulfil all guests requests or wishes - from booking transfers from/to airport to booking tickets to theatre or restaurants. 

Dokáže Tě na práci něco překvapit? 
V mé práci mě stále něco překvapuje a to mě právě baví. :) Mnohdy to jsou veselé situace.
Is there something what can surprise you at work?
There is always something surpring and this is why I like this job. Funny situation are happening all the time. 

Co Tě baví ve volném čase?
Ve volném čase ráda sportuji. V zimě chodím do fitka a v létě se snažím být co nejvíce venku. Ráda chodím na brusle a pokud je to možné, cestuji po Praze na kole. Ráda také trávím čas s kamarády, jsem vlastně skoro pořád obklopená lidmi :)
What do you do in your free time?
I like doing sports. I go to the gym in winter and in summer I try to stay outside as much as possible. I like roller skating and if possible, I travel through Prague on bicycle. I like spending time with my friends. I am actually surrounded by people all the time.  :)

Jaké předměty Tě ve škole bavily a jaké ne? 
Vždycky mě bavily jazyky, pak historie, politologie a filozofie. Na vysoké škole pak odborné předměty jako Letecká doprava a Geografie letecké dopravy. Hrozně mě ale trápila Statisika a Konstrukce letadel – myslím, že to jsou předměty spíše pro kluky...)
What were your favourite school subjects and what not?
I always liked learning languages, then geography, politology, philosophy. At college I liked

the specialized subjects such us Air transporting and Geography of the air transport. But I was tortured at Statisctics class or Construction of aircraft - I thing these subjects are more for boys...:)

Jaké je Tve oblíbené místo v Praze? Co bys doporučil klientům PCA navštívit?
Vždy doporučuji Kampu ! Myslím, že oplývá zvláštní atmosférou. V létě tam ráda jezdím na kole, kde zaparkuji u trávy, lehnu si na deku a čtu si knížku. V zimě tam zase chodím krmit labutě a mám tam svá oblíbená místa na svařák nebo horkou čokoládu. Hostům Kampu a celou Malou Stranu vždy doporučuji !!
What is your favourite spot in Prague? Which place would you recommend to guests of Prague City Apartments?
I always recommend Kampa. I think it has own unique atmosphere. I like going there on my bicycle during summer, when I can leave the bike on grass, pull out my picnic quilt and read a book. In winter I'm going there to feed swans and visit my favourite spots from hot wine or hot chocolate. I always recommend Kampa and Mala Strana (Little Quarter) to our guests!

Related Articles